2018 Yılı Web Tasarım Trendleri

tarafından | Ara 8, 2017 | Web Tasarım

 

Bu yazımızda 2018 yılı için öngörülen web tasarım trendlerinden bahsediyor olacağız. İnternetin doğuşundan bu yana web tasarımında bir çok trend gelişti.

 

Gerçekten de eğilimlerin, web tasarımının farklı olmadığı tüm yaratıcı alanlarda değiştiği bilinmektedir. Sonsuza dek büyüyen bu alanla ilişkili olarak, önümüzdeki yıl web tasarımında izlenmesi gereken en önemli on trend olduğuna inandığımız şeyleri bir araya getirdik.

Mobil Öncelikli Geniş Tasarım Kullanım

Cep telefonları için daha büyük ekranlardan önce tasarlanmanın 2018’de bir trend olacağını öngörüyoruz. Bu eğilim 2018’de yeni olmayacak olsa da, cep telefonları şimdi web’de gezinmek için kullanılan birincil cihazlar olarak resmen adlandırılmıştır. Bu nedenle daha fazla şirket önemli olan daha küçük bir ekran için etkili ve kaliteli içerik sunmaktır.

İllüstrasyon Örnekleri

Resimler, bir siteye eğlenceli bir unsur eklemek için samimi görseller yaratan parlak, çok yönlü ortamlardır. Benzersiz bir illüzyon stili ile markalar tüm kimliğiyle dışarı fırlayabilir.

Bu daha sonra büyük başlık imajlarında, özel ikonografide ve hareketli görsellerde kullanılabilir. Her ne kadar firmaların önümüzdeki aylarda markalaşmalarını hayata geçirmenin bir yolu olarak daha da kullanacaklarını çok fazla öngörsek de, illüstrasyonun kendine has eğilimleri var.

Otantik Görüntüleme

Bu, bu listenin en büyük trendlerinden biri olabilir; fotoğrafçılık. Fotoğraf, web tasarımında ve genellikle tasarımda kaleci olacaktır. Markalar ve tasarımcılar artık sitelerde kullandıkları imgelemlerle daha dikkatli düşünecek ve çekim yapmak için profesyonel fotoğrafçılar tutarak resim yapacakları şekilde yerleştiriyorlar.

Yaratıcı fotoğrafçılığın tamamen ortadan kaybolması uzun zaman alıyor olsa da, stok görüntüsünün önümüzdeki yıl itibarıyla biraz daha az popüler olmasını bekliyoruz.

Video

Söz, ‘bir resim bin kelimeyi boyar’ yazıyor, ancak videoların on katını yaptığına karar verebiliriz. Animasyona benzer şekilde, hareketli bir görüntü otomatik olarak bir kullanıcının dikkatini çeker. Video yeni olmamasına rağmen, pazarlama, hikaye anlatımı ve geleneksel fotoğrafçılıkla ilgili daha modern bir büküme sahip çok yönlü bir araçtır.

Bu nedenle, video hızlı bir şekilde interneti devralıyor ve 2018’de daha da büyük bir trend haline gelecektir.

Parlak Kaydırma ve Parallax Efekti

Kaydırma, sayfanın en üstünden en altına varmak için kullanılır; çevrimiçi harika içerikler sunmak için kullanılır.

Tasarımcılar, 2018’de kaydırma ile daha fazla deneme yaptığında daha iyi ve daha iyi hale gelen ve daha fazla etkileşim seviyesi ekleyerek deney yapacaklarını düşünüyoruz.

Paralaksın çevrimiçi ortamda nasıl kullanıldığına dair gelişmeler de görüyoruz. Kaydırma mekaniği olarak bilinen paralaks, ön plan arka plandan daha hızlı ilerlediği için 3D efekt verir. Görsel bir araç olarak kullanılan bir paralakturum derinlik hissi verir ve nihai olarak ekranın unsurlarını kaldırır.

İçerik oluşturmanın her zamankinden daha fazla gerçekleşmesiyle, kaydırıcıların ve paralaksın akıllılığının giderek daha fazla çevrimiçi olacağı ve tasarımcıların kullanıldıkları şekilde yaratıcı oldukları öngörülüyor.

Duyarlı Tasarım

Ne düşündüğünüzü biliyoruz, bu eğilimlerden bazıları 2018 için yeni değil! Ancak, önümüzdeki 12 ay içinde, duyarlı siteler üreten marka sayısının büyük bir oranda artacağını tahmin ediyoruz. Duyarlı tasarımı daha önce duymamış olanlarınız için, temelde tek bir dinamik site tasarımı için CSS medya sorgularını ve esnek düzenleri kullanarak bir site oluşturmak için bir yaklaşımdır.

Ardından, hangi cihazın görüntülendiği yere göre içeriği görüntüleme şeklini ayarlar. Benzer şekilde, mobil ilk trendimize göre, bunu uygulayan marka sayısındaki büyük artış tahminimizi veriyoruz.

Sonuçta şirketler, istedikleri sıralamayı elde etmek için duyarlı tasarımı kullanacaklar; müşterilerini çevrimiçi deneyimleriyle mutlu ve iyi bilgilendirilmiş tutmak için.

UI ve UX Kılavuzları

İnternette artan sayıda kullanıcı arabirimi ve UX deseni görmeye başlıyoruz. Markalar arasındaki o kadar çok çevrimiçi rekabetle, kullanıcı yolculuğuna göre çok fazla risk almayı göze alamazlar. Peki, eğer denenmiş ve test edilmiş bu ilkeler işe yarıyorsa, neden onları değiştirmelisin?

Bununla birlikte, bu UI ve UX kalıpları geliştikçe, daha fazla markanın onlarla birlikte yaratıcı olmasını sağlayacağımızı tahmin ediyoruz. Markalar, kullanıcılar için tutarlı çevrimiçi tarama deneyimine odaklanarak rekabet edebilmek için tasarım hileleriyle uzaklaşıyorlar.

Tipografi

Kim güzel yerleştirilmiş tipografiyi sevmiyor? Kişiliği yansıtan, duygu uyandıran ve atmosfer oluşturabilen güçlü bir araç olmasıyla bilinir. Cihazlar gelişmeye devam ettikçe, markaların tipografi sınırlarını daha da ileri götürmesi, kullanıcılara çekici olması ve sonunda daha fazla müşteri çekmesi bekleniyor.

Tasarımcılar cesur ve güzel tipografi ile çalışmayı çok seviyor ve bu nedenle kullanıcılar paralaks ve kaydırmalı tasarımlarla katman oluşturmak ve çalışmak için daha benzersiz, elle işlenmiş tipografi görmeyi umuyor.

Cesur Renkler

2018 kesinlikle süper cesur renklerin ağırlıkta olacağı bir yıl olacak. Geçmişte, markalar teknolojik gelişmelerle birlikte önümüzdeki yıl cesur renklerin reprodüksiyonunu öngörmekle birlikte, ‘web uyumlu renkler’ olarak adlandırdığımız şeylere sadık kalma eğilimindeydiler.

Web tasarımında daha cesur renklerin kullanılması aktif olarak kullanıcıların ilgisini çekiyor; bu daha önce kurulmuş olan ‘daha güvenli bahis’ ‘den büyük bir değişiklik. Bu nedenle, 2018 için web tasarım tahminimiz, daha canlı renk paletleri görmeyi umuyor.

Sonuç

İşte 2018 için en iyi web tasarım trendleri. Her yaratıcı endüstride yüzlerce trend var, en önemlilerini saptamak zor. Bununla birlikte, yukarıdaki konuların 2018’de ve sonrasında paralel olarak daha da gelişeceğine inanıyoruz.

Bir site oluşturmak ya da bu yıl yeni bir tasarım yapmak istiyorsanız, bugün WP Dahisi ekibiyle iletişime geçmeyi unutmayın. Rekabetçi fiyatlarla eşleştirilmiş bir profesyonel ekiple, web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılayacağımızdan eminiz.

 

Pin It on Pinterest

Share This