Alan Adı ( Domain Name ) Seçmek İçin 7 İpucu

tarafından | Oca 20, 2018 | İpucu, Web Sitesi | 0 yorum

 

Birçok işletme sahibi bir alan adını web siteleri için sadece bir adres olarak düşünüyor. Ancak bundan çok daha fazlası var. Alan adı fikirlerini beyin fırtınası yaparken ciddi olarak düşünmeniz gereken bir takım faktörler vardır. Aşağıda, size harika bir alan adı seçmek için 7 ipucu’ndan bahsedeceğiz.

 

1 – Markalaştırılabilir olun

Alan adınız, şirketinizin yüzüdür – bir URL formunda. Bu nedenle, aslında bir marka gibi görünmesini sağlamalısınız.

Peki, bunu nasıl yapacak sınız? Basitlik, yenilik ve hatırlanabilirlik ile. Tireler, sayılar veya doğal olmayan ve karmaşık görünen başka bir şey eklemekten kaçının.

2 – Kolay telaffuz edilebilir yapın

Kullanıcılar, alan adınızı yüksek sesle söyleyecek gibi görünmese de, telaffuz edilebilirliği hala önemlidir. Bunun nedeni, işlem akıcılığı olarak adlandırılan bir şeydir: beyinlerimizin bilgileri işleyebilme kolaylığı. Bir kişinin çok düşünmesini gerektirmeyen isimler genellikle hatırlanması en kolay olanlardır.

İnsanlar rutin olarak alan adınızı yanlış yazarlar. Çoğu kişi markanızın sitesini hızlıca aramayı bırakacaktır; olası yazımların birden fazla Google araması yapmaya zaman ya da istekleri yok.

Müşterilerinizin sizi bulmasını kolaylaştırın!

3 – Kısa tutun, ancak çok kısa olmasın.

Kısalık, bir alan adının basit ve unutulmaz kalmasına yardımcı olabilir, ancak çok kısa olursa bunun tersi olabilir. “wpdahisi.com” u “wpdhsi.com” ile karşılaştırın. Kısaltma sayesinde, ikinci karakter daha az karaktere sahip olmasına rağmen, telaffuz etmek ve hatırlamak daha zordur.

Buradaki anahtar, bir denge oluşturmaktır. Kısa bir şey düşünün, ancak tüm kelimeleri parçalayıp adınızı karıştırmayın. Kısalık arayışı içinde, birçok kişi alan adları için kısaltma kullanmayı düşünmektedir. Ancak, markanıza veya ürününüzün baş harfleriyle düzenli olarak atıfta bulunulması genelde geçerlidir.

Örneğin, Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun web sitesi TMF.org.tr’de bulunabilir. Basitçe “TMF” olarak anıldığından, bunlar için mükemmel bir yöntemdir.

4 – .com’dan vazgeçmeyin

Uzantılara gelince, benzersiz olmak her zaman daha iyi değildir. “.me” veya “.pro” gibi yeni uzantılar göz alıcı olabiliyor olsa da, “.com” hala en kolay hatırlanacak ve en sık kullanılanı. Tüm web sitelerinin ¾’ü “.com” uzantısı kullanıyor.

“.com” uzantısı alamıyorsanız, “.co” veya “.net” veya “.org” gibi diğer tanınmış uzantılara bakın.

Ancak, Hollanda için “.nl” veya Almanya için “.de” gibi ülkeye özgü uzantıları ne olacak? Seçtiğiniz ülkenin dışında iş yapmayı planlamıyorsanız, bunlar çok iyi. Örneğin, .ca uzantısı yalnızca Kanada’da çalışan bir Kanada şirketi için harika.

5 – Ticari marka ihlali ve karışıklıklardan kaçının

İdeal alan adı ayrıcalıklıdır. Başka bir sitenin veya markanın adıyla kolayca karıştırılmamalıdır. Sonuçta, tarafınıza bir dava açılmasını istemeyiz. Alan adınız bir markayı ihlal ediyorsa, dava açılabilir ve alan adından vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz.

Alan adınızı kaydettirmeden önce herhangi bir ticari markayı ihlal edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. Başka bir işletmeye çok benzeyen bir ad seçmek, adınızın arama motoru sonuçlarının alakasız bağlantılar ile dolup taşmasına neden olabilir.

6 – Anahtar kelimeleri mantıklı kullanın

Alan adınızda bazı anahtar kelimelere sahip olmanın yardımcı olabileceği doğrudur. Bununla birlikte, tam eşleme kalıplarını eklemek aslında markanızı incitebilir.

Google bu spamli taktiği farketti; bu nedenle tam eşlemeli bir anahtar kelime alan adı, artık bir sıralama faktörü değil. Ayrıca, birçok kullanıcı bu tür sitelerin spam ve düşük kaliteli olduğu izlenimini geliştirmiştir.

Tavsiyemiz: Jenerik anahtar kelimeleri ve cümleleri münhasıran kullanmaktan kaçının. Sadece hatırlamak zor değil, aynı zamanda genel anahtar kelime dizelerine dayanan alan adları, eskiden olduğu gibi SEO fayda sağlamazlar.

7 – Gerekirse ekle veya değiştir

Alan adı kararını verdiniz lakin bir baktınız ki bir başkası tarafından alınmış. Bu durumda ne yapacak sınız ? Bu durumda başka bir ad düşünmüyorsanız, bir önek veya son ek ekleyebilirsiniz.

Bu 8 ipucunun siteniz için en etkili alan adına odaklanmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Şu anda birkaç alan adı fikiriniz varsa, yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin.

Neyi düşündüğünüzü duymak isteriz ve işletmenizin başarılı bir web varlığı kurmasına yardımcı olabiliriz. Web sitesi tasarımı ve E-Ticaret gibi hizmetleri sizlere sunuyoruz

Pin It on Pinterest

Share This