Black Friday (Kara Cuma) Nedir, Ne Zaman?

tarafından | Kas 21, 2017 | WordPress E-Ticaret | 0 yorum

Black Friday nedir sorusunu son zamanda çok fazla duymaya başladık. Aslında bizim kültürümüze son derece uzak bir bayramın uzantısı olan Kara Cuma, görüp görebilceğiniz en büyük indirimlerle kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır.

 

Amerika’da Şükran Günü‘nden sonra gelen ilk Cuma günü yapılan bu etkinlik, aslında tam anlamıyla bir alışveriş çılgınlığı. Aynı zamanda 1932‘den bu yana Noel alışverişleri sezonunun başlangıcı olarak da kabul edilir. Sadece Amerika’yı kapsayan özel bir gün olsa da, tüm dünya’ya yayılmıştır.

Black Friday -Kara Cuma- ifadesi ilk kez 1961 yılında gazetelerde kullanılmıştır. İndirim oranları bazen yüzde 90’ların üzerine çıkabildiği için, bu etkinlik bazen tehlikeli durumlar doğurmaktadır. Cuma gününe özel olarak ABD’de mağazalar kapılarını saat 04:00‘da açarlar ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar açık tutarlar.

black-friday-cilginlari

İnsanların yoğun izdihamı karşısında yaşanan yaralanma ve ölüm olaylarıyla günün ismi Kara Cuma olarak kalır. Sistematik bir gün haline gelse de, halen Cuma günleri böyle şanssız olaylar yaşanabiliyor.

Olayların azalması noktasında Amazon ve diğer büyük online alışveriş platformlarının etkisi çok büyük. Ayrıca internet üzerinde Kara Cuma indirimleri çok daha erken tarihlerde başlayabiliyor.

Black Friday hangi mağazalarda geçerli?

ABD söz konusu olduğunda hemen her mağaza Kara Cuma indirimlerine hazırdır. Saat 04:00’da mağazalar açılır ve müşteriler mağazalara doluşur. Black Friday Türkiye söz konusu olduğunda ise, bu indirimleri özellikle takip etmemiz gerekiyor. Çünkü Cuma günü mağazalar Kara Cuma’ya göre açılış yapmıyorlar.

Black Friday gününde en çok neler satın alınıyor? İlk 3 aşağıda;

  1. Moda
  2. Elektronik
  3. Kitaplar

Black Friday Türkiye 2017 indirimleri bu yıl 24 Kasım Cuma gününde düzenlenecek. Türkiye’deki yüzlerce perakende ve online mağazada geçerli olacak.

Pin It on Pinterest

Share This