İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Geliştirilir ?

tarafından | Eki 26, 2017 | İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması yakın zamanda daha popüler hale geldi. Bu yazımızda içerik pazarlama stratejisi nasıl geliştirilir ondan bahsedeceğiz.

 

1) Hedefler

 

Başlamak için, neyi başarmak istediğinizi belirlemelisiniz. Bu, çeşitli faktörlere dayalı olarak şirketten şirkete farklılık gösterecektir. Ancak, içerik pazarlaması için en yaygın olarak belirtilen üç hedefe hızlı bir göz atalım.

 • Satışları artırın – Google, son Penguin ve Panda güncellemelerini yayınladığı andan itibaren, yalnızca bir web sitesinin sunduğu içerik kalitesinden çok, toplanan bağlantı sayısından çok, arama motoru optimizasyonu (SEO) üzerine yoğunlaşıyor. Web sitenize daha fazla trafik çekerek satışları artırmaya çalışıyorsanız, değerli içerikler kritiktir.
 • Marka bilinci – Değerli içerik, şirketinizi alanınızdaki bir uzman olarak kurmanıza yardımcı olabilir. Yararlı veya bilgilendirici içerik sağlıyorsanız, okuyanlara güven inşa etmelisiniz. Ayrıca, nüfuzunuzu genişletecek bir veya daha fazla sosyal medya platformunda bunu paylaşma olasılıkları da vardır.
 • Müşteri sadakati – Değerli içerikler, bir satış sonrası hizmet biçimi olarak kullanılabileceği ve müşterileri korumak için gerçekten güçlü bir yol olabilir. Örneğin, bir müşterinin satın alımlarından en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olursanız, tekrar sizden satın alma olasılığı yüksektir.

 

2) Hedef Pazar

 

Bir sonraki adım, hedef pazarınızın kim olduğunu anlamaktır; bu, ne tür bir içeriğin en alakalı olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. Hedef pazarınız genellikle yaş, cinsiyet ve yer gibi demografik değerleri kullanarak belirlenir, ancak değerleriniz, ilgi alanlarınız ve inançlarınız gibi diğer ölçütleri de düşünmelisiniz.

Başarılı bir içerik pazarlama stratejisi için de göz önünde bulundurmanız gereken şey, zamanlarını çevrimiçi olarak harcadıkları yerdir; bu, oluşturduğunuz içeriğin türünü ve onu nasıl tanıttığınız konusunda etkili olur. Örneğin, üye oldukları Facebook grupları var mı? Veya belirli forumlarda yer mi buluyorlar?

 

3) Konular

 

İçerik pazarlamacıları tarafından karşılaşılan en büyük güçlüklerden biri, ne tür bir içeriğin izleyicilerine ilgisini çekeceğine karar vermeye çalışmaktır. İşte size fikir üretme şeklinizle ilgili birkaç öneri.

 • Öncelikle, müşterinizin ayakkabılarını giyin. İlginç veya yararlı bulacaklarını hayal etmeye çalışın. Örneğin, blender satarsanız, yeni bazı smoothie tarifleri hazırlayabilirsiniz. Müşterinizin başka hiçbir yerde bulamayacağı içeriği sağlayabileceğiniz orijinal bir açı oluşturmaya da değer.
 • Hâlâ fikir üretmeye çabalarken, sosyal medya hakkında biraz araştırma yapmaya çalışıyorsunuz. Sektörünüzde en büyük etkilenenleri bulun ve bunları Twitter’da takip edin. Özellikle kendileri içerik üretiyorsa, tweet’ledikleri şeyleri gözlemleyin. Bu, çok ilham kaynağı olmalıdır.

 

4) Bir Platform Seçme

 

Bir dizi konu oluşturduktan sonra, ne tür bir içerik üreteceğinize karar vermeniz gerekir. Bir kez daha farklı yaklaşımlar farklı şirketlere göre farklılıklar gösterecektir, ancak burada en popüler platformlardan bazılarının dökümü ve bunların nasıl kullanılacağı anlatılmaktadır.

 • Blog – Bloglar en popüler içerik platformlarından biridir ve hem yazılı hem de resim tabanlı içerik için kullanılabilir. Kurulması kolaydır ve ucuzdurlar ve birçok işletme türü tarafından istihdam edilebilirler.
 • Video – video klipleri YouTube gibi sitelere yüklemek gerçekten yararlı olabilir, çünkü yararlı içerikler sunmanın yanı sıra izleyiciye sizi gerçekten tanıma fırsatı da verirler. Ve kliplerin profesyonelce üretilmesi gerekmez; telefonunuzdaki kamera gibi temel araçları kullanabilirsiniz.
 • Webinar – Web seminerleri eğitim amaçlı kullanışlı olabilir. Bir web seminerinde, görüntüleyenleri teklifinizin sunduğu avantajlar hakkında eğitebilir veya bir satın alma işlemi yaptıktan sonra en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir.
 • Podcast – Podcast’ler, görsel öğeden yoksun olsalar bile videoya benzer şekilde kullanılabilir. Bununla birlikte, podcast’lerin faydası, hareket halindeyken, örneğin bir mobil cihazda indirilebilir ve dinlenebilir olmasıdır.

 

5) Uygulama

 

İçerik pazarlama stratejinizdeki bir sonraki adım, aslında içeriğinizi üretmektir. Yukarıda belirtildiği gibi, blog ve video içeriği kendinizi üretmek için nispeten kolay ve ucuzdur. Bununla birlikte, üretim süreci çok zaman alıcı veya gerekli uzmanlığa sahip değilseniz, bu da dış kaynaklı olabilir.

 • Üretilecek içeriğin türünün bir çizelgesi planlamaya yardımcı olacaktır.
 • En az iki ya da üç ay öncesinde yeterli içeriği bulmaya çalışın ve yayınlanması için belirli bir tarih seçin.
 • İçeriğinizi yayınlamak için günün veya haftanın gününün en uygun zamanı değişebilir, ancak kitlenizin ekranlarının önünde olacağını düşündüğünüz zamanı seçmeye çalışın.

İçeriği ne sıklıkta yayınladığınız da şirketinize bağlı olacaktır. Kaynaklar, haftada birkaç kez veya haftada bir kez içerik yayınlayabilmenizi emredebilir. Bununla birlikte, sadece okuyucuya değerli olacak içerikleri yayınlamanız önemlidir.

 

6) Teşvik Et

 

İçeriğinizi yayınladıktan sonra, onu gerekli etkiyi gösterdiği şekilde dünyayla paylaşmanız gerekir. Şimdi en popüler kanallardan bazılarına bir göz atalım.

 • Sosyal medya – İçeriğinizi şirketinizin Facebook sayfası, Twitter hesabı ve üzerinde özellik sunduğunuz diğer sosyal medya platformu vasıtasıyla paylaştığınızdan emin olun. Bu, şirketinizle ilgilenen herkesin görmesini sağlayacaktır. Ayrıca çalışanlar, tedarikçileriniz ve müşterilerinizden, içeriğinizin erişimini artırmak için sosyal medya platformlarında paylaşmalarını isteyin.
 • Kitlenizi bulun – Hedef pazar çevrimiçi vakit geçirdiği her yerde içeriğini postalamanız gerekir. Daha önce de belirtildiği gibi, bunun Facebook veya Twitter gibi en popüler sosyal medya platformlarının bazılarında veya forumlar veya Pinterest gibi daha özel platformlarda olup olmadığını öğrenmelisiniz.
 • Bültenler – Bir e-posta bülteni gönderirseniz, içeriğinizi veya en azından yayınladığınız platforma ilişkin bir bağlantıyı eklediğinizden emin olun.
 • Sendikasyon – İçeriğinizi aynı veya tamamlayıcı endüstrideki diğer web sitelerine veya bloglara sunun. Yeni ve ilginç içerik arayan birçok site bulacaksınız ve bu, içeriğinizi yepyeni bir kitleye tanıtmak için bir fırsat sunuyor.

 

7) Tedbir

 

Son olarak, içerik pazarlamanızdan yeterli bir yatırım getirisi elde ettiğinizden emin olmanız gerekir. Bu nasıl ölçülür hedeflerinize bağlıdır.

 • Satışlarınızı artırmaya çalışıyorsanız, içeriğinizin ürettiği isabetlerin sayısını ve bu görüntüleyenlerden kaçının satışa dönüştüğünü izlemek için Google Analytics veya benzerlerini kullanın. Ayrıca, içerik pazarlama stratejinizi bir karşılaştırma ölçütü olarak kullanmaya başlamadan önce dönüşüm oranınızı öğrenmek de yardımcı olacaktır.
 • Marka bilinirliğini artırmaya çalışıyorsanız, Google Analytics’i kullanarak kaç kişinin içeriğini okuduğunu takip edin, ancak içeriğinizin ne kadar çok kez paylaşıldığını da takip edin.
 • Müşteri sadakatini artırmaya çalışıyorsanız, strateji uygulamanın bir sonucu olarak tekrarlanan alımların arttığını veya azaldığını takip edin.
 • İçerik pazarlama süreci, taahhüdü ve iş ortamınızı kapsamlı bir şekilde anlamayı gerektirir. Yukarıda özetlenen adımları izlerseniz başarı şansınızı önemli ölçüde arttırabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Share This