İçerik Yönetim Sistemi – (CMS) Nedir?

tarafından | Kas 12, 2017 | WordPress

CMS, yani Türkçesiyle İçerik Yönetim Sistemi adından da anlaşılacağı üzere içeriği yönetmek için kullanılan bir yazılım uygulaması veya programıdır.

Ayrıca, bu içeriği oluşturmak, yayınlamak ve arşivlemek için kullanılabilir. Esasen, güzel, iyi tasarlanmış bir web sitesinin oluşturulmasına ve korunmasına yardımcı olabilecek bir yazılım programıdır.

Bir CMS’nin Faydaları

Şirketinizle birlikte büyüyen bir web sitesinin gerektirdiği tüm bakıma ayak uydurabilmek için çok fazla zaman harcıyorsunuz. İçerikleriniz tutarlı değil ve her şeyin nerede arşivlendiğini veya verileri nasıl indekslediğinizi hatırlamakta sorun yaşıyorsunuz. Bu size tanıdık geliyorsa, bir CMS yalnızca tüm sorunlarınıza cevap olabilir. “CMS nedir” sorusuyla ilk adımı attınız, şimdi neden bir CMS kullanmanız gerektiğini öğrenmenin zamanı.

Bir CMS kullanarak kazanılabilecek geniş bir avantajlar kartelası vardır. Bir içerik yönetim sisteminin uygulanması, diğer şeylerin yanısıra site gezintisini iyileştirmenize, içeriği oluşturma sürecini düzene koymanıza ve tutarlılık konusunda harika bir fikir verir. Bir CMS işlevselliği, içerik oluşturma, içerik yönetimi, içerik yayınlama ve içerik sunma şemsiyesi altına düşebilir.

İçerik Oluşturma

Bir içerik yönetim sistemi, teknik olmayan meraklılarının kendi web sitesi için içerik oluşturmasını kolaylaştırır. Herkes web sitesini güncellemek için CMS’yi kullanabileceği için, bu içerik oluşturma sürecini düzene sokar. Tek bir kişiye güvenerek tüm web sitesini çalıştırmak pratik değildir ve bir CMS bu baskıyı hafifletmeye yardımcı olur. Web sitesi içeriği oluşturma, bir içerik yönetim sisteminiz olduğu zaman herkes için başarılabilir; bu, sıkışmış bir işyeri için mükemmel bir çözüm haline gelir.

İçerik Yönetimi

İçerik oluşturma sürecini basitleştirdiniz, ancak şimdi, içeriği web sitesi için en iyi haline getirmek gerekmektedir. Bir CMS bu içeriğin yönetilmesine yardımcı olabilir, böylece yayınlanmadan önce gerekli tüm adımları attığından emin olabilirsiniz. Bu, içeriğin yayınlanmadan önce mümkün olan en iyi sürüm olduğundan emin olmak için düzenleme ve yönetsel onayı içerebilir. Sistem, herhangi bir şeyin karışıklık içinde kaybolmamasını sağlamak için her şeyi tutmanıza yardımcı olabilir, böylece herkesin çalışma süreci daha da kolaylaşır.

Yayınlanmış İçerik

Mükemmel içeriğiniz var, şimdi onu web sitenizde yayınlama zamanı. Bir CMS, web tasarımcılarına, her sayfanın görünümünü belirtmelerine izin verir ve daha sonra CMS, yeni bir sayfa her yayınlandığında bu sayfaları otomatik hale getirir. Bu, her zaman ve yeni içerik oluşturduğunuzda tasarımınızı kopyalamayı düşünmeden kendi web sitenizi özelleştirmenize olanak tanır.

İçerik Sunmak

Bir CMS uygulaması (WordPress), web sitenizin gezinmesini iyileştirmekte ve site ziyaretçileri için daha hoş bir deneyim sağlamak için yardımcı olabilir. Ayrıca, daha önce yayınlandıktan sonra içeriği düzenlemenize ve içeriğin güncel tutulmasına ve taze tutulmasına yardımcı olan revizyon özelliklerini kullanabilirsiniz. CMS ayrıca içeriği sizin için arşivleyecek, böylece web sitesinde neler olup bittiğini ve nerede ve nasıl sunacağını takip edebileceksiniz.

Nasıl çalışır?

Artık CMS’in ne olduğunu ve bir CMS’nin yararlı olmasının tüm nedenlerini ele aldık. Şimdi, nasıl çalıştığına bir bakalım. HTML veya Flash ile oluşturulmuş geleneksel bir site ile dosyalar web sunucusundan indirilmeli, güncellenmeli, değiştirilmeli ve sunucuya yeniden yüklenmelidir. Bu zaman alıcıdır, aynı zamanda hatalar için yüksek bir risk taşır, çünkü bu değişiklikler dosyaların koduna zarar verebilir ve ölü bağlantılara veya hata sayfalarına neden olabilir.

Bir CMS ile, web tarayıcınızda gerçek zamanlı olarak değişiklikler yaparak indirme ve yükleme ihtiyacını ortadan kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda, değişiklikler yapıldıktan sonra web sitesinin nasıl görüneceğini anında görmenizi sağlar; böylece hatalar hemen düzeltilebilir. Ayrıca CMS’nizi web sitenizin eski sürümlerini kaydedecek şekilde ayarlayabilirsiniz; dolayısıyla bir hata yaparsanız, panik yapmak zorunda kalmazsınız. Bir CMS, web sitenizi daha kolay, daha etkili bir şekilde çalıştırmanıza ve daha iyi bir genel site oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Web Geliştiricler ve CMS

WP Dahisi dahil birçok web geliştiricisi, müşterileri için daha sonra girebilecekleri ve kendi başlarına güncelleyebilecekleri web siteleri oluşturmak için içerik yönetimi sistemleri kullanmaktadır.

Ayrıca, bazı web geliştiricileri, satılık çok sayıda ürünü destekleyen e-ticaret sitelerine yardımcı olmak için bir e-ticaret CMS (WooCommerce) kullanmanın yararlı olduğunu düşünüyorlar. Fikirleri yaratma ve şekillendirmeye yardımcı olabilecek bir geliştirme topluluğunun bir parçası olma avantajı da vardır.

Bir içerik yönetim sistemini uygulamaya başlamanıza yardımcı olması için bir web geliştiricisini çalıştırmak son derece faydalı olabilir ve web sitenizin sunumunda ve performansında nihai bir fark yaratabilir.

Bu yazımızda yer alan WordPress ve WooCommerce ile ilgili blog yazılarımızı okumanızı öneririz.

 

Pin It on Pinterest

Share This