İşletmeler İçin Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Geliştirilir ?

tarafından | Eki 31, 2017 | Sosyal Medya

Sosyal medya, işletme başarı stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır. İşletmeler sosyal medya ‘yı görmezden gelmemeliler.

 

Araştırmalara göre, sosyal medya güçlü bir yol açma aracı olabilir:

 • Çevrimiçi yetişkinlerin 74 % ’ü sosyal paylaşım siteleri kullanmaktadır.
 • Sosyal medya, satış dönüşümlerinin 57 % ’sini oluşturabilir.
 • Tüketicilerin 81 % ’i, büyük satın alımları yapmadan önce çevrimiçi araştırma yapıyor.
 • Beş KOBİ ‘den üçü, sosyal medya kullanarak yeni müşteriler kazandıklarını söylüyor.

Geleneksel pazarlamanın maliyetini göz önüne alarak sosyal medya pazarlamasıyla karşılaştırdığınızda, sosyal medya pazarlamasının en üstte yer aldığı açıkça görülür. Düşük bir pazarlama bütçesine sahip bir işletme bile Facebook Reklamları veya Google Adwords’e yatırım yapabilir.

Ancak, bütçeniz herhangi bir pazarlama yatırımı yapılmasına izin vermez olsa bile, işletme sosyal medya pazarlama stratejinizi geliştirmek için sosyal medyayı kullanmanın avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Buna ek olarak, sosyal medya ideal izleyicinize, hem mevcut hem de gelecekteki umutlarına doğrudan erişmenizi sağlar.

Son olarak, sosyal medyanın sunduğu her şeyden yararlanarak pazarlama oyununuzun üstünde kalmak ve aynı zamanda rekabetinizle başa çıkmanıza yardımcı olursunuz.

İşletmeleriniz için sosyal medyayı nasıl kullanacağınızı düşünüyorsanız, bu başlangıç ​​kılavuzunu iyice okuyun. Bu yazıda başarılı bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak için gerekli adımları izleyeceğiz.

1. Sahne Alanı’nı Ayarlayın

Gerçek sosyal medya stratejinizi geliştirmeden önce, biraz hazırlık çalışması yapmak ve hedef kitlenizi ve başlangıç ​​hedeflerinizi tanımlamak gerekir.

Bunu yaparak, sosyal medya pazarlamacılığında kullanacağınız içeriğin türünü planlayabilir ve çabalarınızın genel işletme hedeflerinize uygun olmasını sağlayabilirsiniz.

Adım 1. Hedef Kitlenizi Belirleyin.

İdeal kitlenizi tanımlama konsepti yeni değil. Aslında, işinizi kurmanın başlangıç ​​aşamalarında muhtemelen aynı işlemi uyguladınız demektir.

Henüz yapmadıysanız, şimdi ideal müşteri hakkında net bir şekilde bilgi almak için iyi bir zaman olacaktır. Yardım etmek istediğiniz kişilerin türüne odaklanın.

 • Neden bu belirli grup?
 • Onlara nasıl yardım etmek istiyorsun?
 • Kaç yaşındalar?
 • Onlar nerede yaşıyor?
 • Sahip oldukları sorunlar nelerdir?

Bu soruları cevaplayabiliyorsanız, cinsiyetlerini, yaşlarını ve mücadelelerini tam olarak bilmelisiniz. Bunun bilincinde olunca, sosyal medyada oluşturmak ve paylaşmak için doğru içeriği bulmak daha kolaylaşacaktır.

Adım 2. Hedeflerinizi Tanımlayın

Çekmek istediğiniz müşteri türünü öğrendikten sonra, bazı hedefler belirleme zamanı geldi.

 • Sosyal medya stratejinizden kazanmak için ne umut ediyorsunuz?
 • Daha çok müşteri?
 • Daha fazla alıcı mı?
 • İşbirliği veya ortaklık için fırsatlar mı buluyorsunuz?
 • Bir yatırımcı mı bulacaksınız?
 • Müşteri sadakati kurmak ve sadakatinizi arttırmak?
 • Yukarıdakilerin hepsi?
 • Yukarıdakilerin hiçbiri?

Cevap büyük oranda öznel olmasına rağmen, birden fazla hedefe sahip olabileceğinizi bilmelisiniz. Bu hedefler karşılıklı olarak münhasır değildir; ancak, kendinizi çok inceye yayarsanız hiçbir şey yapmayacağınızı unutmayın.

Başka bir deyişle, hedeflerinizin şunlar olduğundan emin olun:

 • Spesifik – “Sosyal medyayla daha fazla şey yapmak istiyorum” veya “sosyal medya ile daha fazla satış yapmak istiyorum” gibi hedeflerden kaçının. Hedefinizle kimlerin ilgilendiğini, niçin bunu elde etmek istediğinizi ve ne yapmanız gerektiğini düşünün.
 • Ölçülebilir – İlerlemenizi sağlamak için sosyal medya çabalarınızın sonuçlarını sağlamalıdır. Sosyal medya hedefleriniz üç etkinlik alanında ölçülmelidir: Belirli etkinliğinizle kaç kişiye ulaştınız? Kaç tane okuyucu ve müşteriyi meşgul ettiniz? Sosyal medya etkinliğinizin bir sonucu olarak kazandığınız müşteriye kaç müşteri eklediniz?
 • Ulaşılabilir – Sosyal medya hedefleriniz size meydan okumalı ancak tükenmeye ve zorluklara neden olması imkânsız olmamalıdır.
 • İlgili – Sosyal medya hedefleriniz etkinliği değil, sonucu ölçmelidir. Amaç, günde 20 tweet göndermek değil, amacınız markanızın farkındalığını artıracak tweetler göndermek olmalıdır.
 • Zaman odaklı – Sosyal medya stratejiniz için bir son tarih belirlemek, kendinizi takip etmenize yardımcı olur ve sonuçlarınızı izlemek için size pratik bir zaman çizelgesi sunar.

2. Platformunuzu Seçin

Hedef kitlenizi tanımladıktan amaç, bir sosyal medya platformu seçmektir.

Doğru platformu seçmek, özellikle sosyal medya platformlarının saf miktarını düşündüğünüzde, yıldırıcı bir görev olabilir. Daha da önemlisi, her sosyal medya ağı her işletme için doğru seçim değil.

Adım 1. Odak Daraltın

En akıllı seçimin hepsinde aktif olmak olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu aslında bunun yanlış bir yolu. Sosyal medya stratejinizin amacı, nişanlı ve sadık bir takipçiliği artıracak ve zaman, çaba ve enerjiye ihtiyaç duyacaktır.

Bir dakika düşünün. Instagram hesabınızda, web sitenizi ziyaret eden, sizin ürününüzü satın alan ya da düzenli olarak kiralayan ya da Twitter’da, içeriğinizle ancak etkileşim kuran 1000’den fazla takipçisi olması için sadık taraftarların bulunması daha iyi midir?

Yalnızca bir veya iki sosyal medya platformuna odaklanmak ve oradan büyümek çok daha etkilidir.

Adım 2. Faktörleri Belirleyen Denge

En büyük ve en popüler sosyal medya platformu olduğu için Facebook’ta başlamak üzere seçebilmenize rağmen belirli bir sosyal medya ağının boyutunun belirleyici faktör olmaması gerektiğini unutmayın.

Dikkate alınması gereken başka şeyler var:

 • Potansiyel müşterileriniz belirli bir ağda vakit geçiriyor mu?
 • İşiniz için mantıklı mı?
 • Paylaşacağınız içerik türü için de iyi çalışıyor mu?

Adım 3. Temel Pazar Araştırması Uygulayın

Hangi platformun kullanılacağını belirlemenin en iyi yolu, küçük bir pazar araştırması yapmak ve hedef kitlenizin zamanlarını nerede harcadığını görmektir.

Burada, hedef kitlenizin profili önemli bir rol oynar. Çevrimiçi sosyal medyanın kullanımını belirli demografik verilerle kapsayan birçok çevrimiçi rapor olduğundan, kitlenizin nereye girmek istediğini belirlemek kolaydır.

Farklı bir yaklaşım rakiplerinizin profillerine göz atıp en fazla etkileşime girdiklerini görmektir ancak onlarla aynı sonuçları alamayabileceğinizi unutmayın.

3. Sürekli Güncelleme

Başarılı bir sosyal medya stratejisinin en önemli parçası tutarlılıktır. Kısacası, bu her gün takipçilerinizle etkileşime giriyor olmanız demektir. Bu rutini kurduktan sonra, trafikte bir artış ve onlarla daha iyi bir ilişki kurduğunuzu göreceksiniz.

Adım 1. Değer Verin

Tutarlı güncellemelerle beklentileri belirledikten sonra, başarılı bir sosyal medya stratejisinin ikinci en önemli parçası değer sunmaktır. Daha fazla değer sunduğunuzda, varlığınızı daha hızlı büyüteceksiniz.

Takipçilerinize değer katmanın en kolay yolu, kitlenizin seveceği fikirlerle dolu bir içerik bankası oluşturmaktır.

Aşağıdakilerden herhangi birini seçebilirsiniz:

 • Blog gönderileri
 • Infographics
 • Resimler ve fotoğraflar
 • Mizah içerikli yazı
 • Hızlı ipuçları
 • Ofisinizden fotoğraflar
 • Sorular
 • Anketler
 • Promosyonlar
 • Kısa videolar

Adım 2. Paylaşılacak İçerik Türüne Karar Verin

Paylaşacağınız içeriğin türünü seçmek, onu oluşturmak için mevcut süreye bağlıdır. Zamanınız sınırlıysa, oluşturmak için çok fazla zaman gerektirmeyen durum güncellemelerini seçin. Her gün özel grafikler ve karmaşık bilgi grafikleri oluşturmaktan çok, bir soru listesi veya hızlı ipucu oluşturmak daha kolaydır.

Öte yandan, hedef kitlenize veri sunmayı düşünüyorsanız, haftada bir kez infografik yayınlamayı düşünün.

Benzer şekilde, her bir sosyal medya güncellemesiyle kendi grafiklerini eklemeyi tercih ederseniz, zamandan tasarruf etmek için haftanın tüm grafiklerinizi oluştururken programınızda bir zaman ve bir gün ayarlayın veya bir freelancer ile çalışın. Özel grafikleriniz konusunda size yardımcı olur.

Adım 3. Diğer Kişilerin İçeriğini Aklınızda Tutun

Kendi içeriğinizin paylaşılmasının yanı sıra sosyal medya içeriğiniz, sektörünüzle alakalı her tür içerik ve hedef kitleniz gibi diğer ilgili kaynakları içermelidir. Örneğin, yazıcı mürekkep kartuşlarının satışı işindeyseniz, sosyal medya güncellemeleriniz diğer bilgisayarla ilgili ipuçlarını içerebilir.

Altın kural 80/20 ilkesini uygulamaktır. Aslında bu, başkalarının içeriğini kendinizinkinden daha fazla paylaşmak demektir. Bu, karşıt-sezgisel görünse de, uzmanlığınızı oluşturmak ve kendinizi bir otorite olarak kurmak aslında oldukça etkilidir.

Bu işlemi daha kolay hale getirmek için, hedef kitlenizle paylaşmak isteyebileceğiniz her şeyi kaydetmek için Pocket ile hesap oluşturmayı veya Evernote ‘ta bir not oluşturmayı deneyin.

Adım 4. Takip Etme ve Stratejinizi İnceltme

Bir bitly hesabına kaydolarak etkileşimi izleyebilmeniz için kısa, izlenebilir bağlantılar oluşturabilirsiniz. Hangi bağlantıların en fazla ne zaman tıklama aldığını hızlı bir şekilde öğrenirsiniz. Uzun vadede, paylaştığınız içeriği hassaslaştırmanıza yardımcı olurken, ne tür bir içeriğin yaratılmasına odaklanmanız gerektiğini de öğrenmenize yardımcı olur.

Sosyal medya güncellemelerinizin sıklığı, odaklanmayı seçtiğiniz sosyal ağa bağlıdır. Burada dikkatli olmalısınız, fazla etkileşim getireceğini düşündüğünüzden, fazla yayınlama tuzağına düşmek kolaydır.

Genel kural olarak önerilen güncelleme sayıları:

 • Twitter – Twitter, en hızlı hareket eden ağlardan biridir. Takipçilerinizin mesajınızı alması imkansız gibi görünebilir. Bundan dolayı, birden fazla kez yayınlamak neredeyse bir gerekliliktir ve önerilen uygulama en az 10 tweet / gün hedeflemektir.
 • Facebook – Facebook’ta en az iki mesaj / gün hedefleyin – biri sabah, birinde öğleden sonra / akşamın başlarında.
 • Pinterest – Pinterest son zamanlarda en popüler sosyal medya ağı olarak ortaya çıkıyor ve bazılarına göre, web sitesi trafiğine gelince en büyük başvuru kaynağı. Twitter’a benzer şekilde, ne kadar çok istersen, iğnelerin görülme ihtimali de o kadar yüksek olur. Kendi içeriğinizi sabitlemekten başka, diğer pimleri tekrar takmalı ve diğer kaynaklardan pimler eklemelisin. Bununla birlikte, bir kerede çok sayıda iğne eklemekten kaçının. Günün ilerisine yaymak daha iyi. En az 50 iğne / gün hedefleyin.
 • Google+ – Google+, Facebook’la neredeyse aynı mantığı takip eder ve günde bir veya iki kez yayın yapmak yeterlidir.
 • Instagram – Instagram, Pinterest gibi görsel bir platform olmasına rağmen, daha fazla yayınlama stratejisi burada geçerli değildir. Günde bir veya iki durum güncellemesine bağlı kalmanız aslında daha iyi.

Son olarak, marka üzerinde durmayı ve tutarlı olmayı unutmayın. Yukarıdaki önerileri genel bir kılavuz ve başlangıç ​​noktası olarak alın. Unutmayın, başarılı olmak için her sosyal medya platformunda olmanız gerekmez. Başlamadan önce sadece bir veya iki platform ile başlayın.

Ayrıca, sosyal medya stratejiniz için en uygun gönderme sıklığını elde etmek için test etmek ve dürtmekten korkmayın.

Sosyal Medya Stratejinizi Şimdi Kickstart Edin

Bir işletme için başarılı bir sosyal medya stratejisi oluşturmak, sıfırdan başlaandığında çok zorlanıyor olabilirsiniz. Bu makalede özetlenen adımları ve ipuçlarını izleyerek, işletmeniz için başarılı bir sosyal medya stratejisi oluşturma yolunda iyi bir arkadaş olacak. Bugün ilk planlama adımlarınızı atın ve önümüzdeki hafta stratejinizi uygulamaya başlamak için çalışın.

Pin It on Pinterest

Share This