SEO – Search Engine Optimization ( Arama Motoru Optimizasyonu ) Nedir?

tarafından | Oca 6, 2018 | SEO | 1 Yorum

SEO – Arama motoru optimizasyonu günümüzde her zamankinden daha önemli ve her web yöneticisinin SEO’nun gerçek anlamını ve bunun yanında her iş için yarattığı potansiyeli anlaması gerekmektedir.

SEO nedir?

 

Arama motoru optimizasyonu veya kısaca SEO, arama motorları için web sitelerini optimize etmek ve böylece arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için web sitesi sahipleri tarafından izlenebilecek kurallar kümesidir.

Buna ek olarak, kullanıcı dostu, hızlı ve kolay gezinerek web sitelerinin kalitesini yükseltmek için harika bir yoldur.

 

Neden önemlidir?

 

Günümüzün rekabetçi piyasasında SEO her zamankinden daha önemli. Arama motorları, sorularına cevap arayan veya sorunlarına çözüm bulmaya çalışan günlük milyonlarca kullanıcıya hizmet eder.

Arama Motoru Optimizasyonu önemlidir, çünkü:

  • Arama motorlarının çoğunluğu kullanıcıların sonuç sayfalarında en iyi 5 öneriden birini tıklama ihtimalini daha yüksektir, bu nedenle bu durumdan faydalanmak ve web sitenize gelen ziyaretçileri veya çevrimiçi mağazanıza ziyaretçi kazandırmak için üst pozisyonlar çok önemlidir.
  • Sadece arama motorları değil, uygulamaları kullanıcı deneyimini ve bir web sitesinin kullanılabilirliğini geliştirir. Kullanıcılar, arama motorlarına güvenir ve kullanıcının aradığı anahtar kelimeler için üst sıralarda yer alması, web sitesinin güvenini arttırır.
  • Web sitenizin sosyal tanıtım için iyidir. Web sitenizi Google veya Bing arayarak bulan kişilerin Facebook, Twitter, Google+ veya diğer sosyal medya kanallarında tanıtma olasılığı daha yüksektir.
  • Bir web sitesinin düzgün çalışması için çok önemlidir. Birden fazla yazara sahip web siteleri doğrudan ve dolaylı olarak SEO’dan yararlanabilir. Onların doğrudan faydası, arama motoru trafiğindeki artış ve bunların dolaylı yararı, sitede içerik yayınlamadan önce kullanılacak ortak bir çerçeveye ( kontrol listeleri ) sahip olmaktır.
  • Sizi rekabetin önüne geçirebilir. İki web sitesi aynı şeyi satıyorsa, arama motorunun optimize edilmiş web sitesinin daha fazla müşteriye sahip olma ve daha fazla satış yapma ihtimali daha yüksektir.
  • Arama Motoru Optimizasyonu, web sitenizi Google, Yahoo, Bing veya diğer arama motorlarının arama sonuçlarında en üst sıralara daha yakın hale getirecek şekilde geliştirmenin bir yoludur.

 

Google’da bir arama gerçekleştirdiğinizde, döndürülen sonuçların görüntülenme sırası karmaşık algoritmalara dayanır. Bu algoritmalar, hangi web sayfasının ilk sırada, ikinci sırada vb. Gösterileceğine karar vermek için çeşitli faktörleri dikkate alır.

Bir web sayfasının sonuçlarda görüneceği yeri belirleyen faktörlerden biri, gelen bağlantılardır. Gelen bağlantılar güvenilir bir işarettir ve bağlantıların geldiği yere bağlı olarak, sıralama pozisyonunuzu büyük oranda etkileyebilir.

 

SEO ve İnternet pazarlamacılığının farkı nedir?

 

Bazı insanlar “SEO, İnternet Pazarlamacılığıyla aynı mı?” diye sormaktadırlar. Verilebilecek en basit cevap, SEO, İnternet Pazarlama cephaneliğinde bulunan en güçlü silahlardan biridir. İnternet Pazarlaması gibi değildir, ancak normalde sosyal medya tanıtımı, içerik stratejisi vb. gibi diğer şeyleri içeren genel İnternet Pazarlama kampanyanızın bir parçası olabilir.

İyi içerik, SEO olsun veya olmasın en önemli başarı faktörüdür. İyi içeriğiniz yoksa SEO’nun size bir faydası olmayacağını bilmelisiniz.

Başka bir deyişle, çok iyi içeriği olmayan bir web sitesinde SEO’yu denerseniz uzun vadede başarılı olma şansınız azdır. İyi içeriğe sahip bir web sitesi, SEO olsun veya olmasın her zaman farkedilebilir olacaktır.

Özetle, Arama motoru optimizasyonu, arama motorlarının daha iyi anladığı ve size daha yüksek sıralamaları verecek şekilde web sitenizi optimize etmenin bir yoludur. İyi bir SEO yaklaşımı web sitenize, blog’a veya çevrimiçi mağazaya daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilir, satış yapabilir ve iş amaçlarınızı yerine getirebilir, bu önemlidir.

Pin It on Pinterest

Share This