Web Sitenizde Neden Nulled ( Lisanssız ) WordPress Premium Eklentileri Kullanmamalısınız ?

tarafından | Kas 5, 2018 | Güvenlik | 1 Yorum

Bu yazımızda WordPress web sitemizde neden nulled (lisanssız) eklenti ve tema kullanmamamız gerektiği ve oluşabilecek zararlardan bahsedeceğiz. 

WordPress’te, pahalı sürümlere alternatif olarak kolayca kullanılabilecek binlerce ücretsiz eklenti ve tema bulunmaktadır. Bu birçok web sitesi sahibinin hayatını kolaylaştırıyor! Ama bir gerçek var ki, nulled yazılımlar başa bela olabiliyor. Ancak, zaman zaman, ekstra faydaları ve işlevleri elde etmek için premium ( ücretli ) eklentileri kullanması gerektiği bir gerçek.

Çok sayıda kullanıcı bu premium çözümleri kullanmayı tercih eder. Lakin, doğrulanmamış bir kaynaktan indirilerek sitede kullanılan lisanssız eklentiler web sitenize tahmininizden daha çok zararlar verebilir. 

Bu sebepten dolayı lisans almak için ayırmadığınız bütçenizden daha fazla bir maliyet ile sitenizde geri dönüşü imkansız sorunlar yaşamanız kaçınılmaz.

  • Nulled yazılım sağlayıcılarının nedenlerini düşünün

Korsan sürümleri kullanan web siteleri, web tasarım ajansları ve freelancerlar için sonuçları incelemeden önce, nulled ana bilgisayarların ücretli eklentileri serbestçe dağıtmaktan nasıl yararlandıklarını düşünelim. Nulled eklentiler ve temalar, çoğu kez, güvenli olmayan siteler yoluyla tanımlanamayan kişiler tarafından verilir. Ücretsiz premium WordPress eklentileri ve temalarını indirmenize izin verdikleri siteler çoğunlukla profesyonel olmayan veya kırılmışlardır. Popüler bir web sitesi olsa bile, eklentiyi kullanan kişileri özel olarak tanımlayamazsınız, çünkü null sağlayıcılar normal iş gibi çalışmazlar.

Bu anonim sağlayıcılar, nulled sürümlerinde kodları ve komut dosyalarını hackleme eğilimindedir. Bu tür eklentileri sitenizde kullandığınızda, bu kodlar dosyalarınızıa gizlice enfekte olur. Bilinmeyen sağlayıcılar, muhtemelen kendi reklamlarını sitenizde yayınlamak için kod ve kodları da web sitenize enjekte etmiştir. Veya web sitenizi spam bağlantılarla, pop-up’larla, afişlerle doldur. Bunların hepsi sitenizin aniden donmasına veya aniden çökmesine neden olabilir.

Ayrıca siteyi inanılmaz derecede sinir bozucu, yavaşlamış ve ilgisiz hale getirir. Böyle bir durumda sitenize gelen ziyaretçiler bir an önce sitenizi terketme eyleminde bulunur. Böylece sitenizden hemen çıkma oranı yükselir ve bu olumsuz bir durumdur.

Ayrıca, bu sağlayıcılar kişisel verilerinizi,isimler, kimlikler, e-posta adresleri ve ödeme bilgileri v.b. dataları bile çalabilir. Böylece, eposta gelen kutunuzu spam postalarla doldurup sitenizi ele geçirmeye bile sebeb olabilir.

Şimdi neden lisanslı eklentileri ve ya temaları kullanmanız gerektiğini inceleyelim;

  • Geçerli bir lisansa sahip olmanız gerekiyor

Bir premium eklenti veya tema için ödeme yaptığınızda, geçerli ve benzersiz bir lisans anahtarına sahip olursunuz. Eğer ücretini ödemeden bu premium eklentilerin kırılmış (Korsan) şeklinde alır ve kullanırsanız, orjinal yazılımcı firmanın etik kurallarına uygun bir müşteri olarak listelenmediğiniz için bu çözümün etik olmayan bir kullanıcısı olma durumu oluşur. 

Orjinal ve geçerli yazılımcı web sitesinden veya eklenti / tema geliştiricisinden satın almadığınızdan, iletişim ve bilgileriniz şirket ile ilgili değildir. Bu da şirketin kayıt ve izini olmadığı anlamına gelir. Telif hakkıyla korunan bir ürünü yasa dışı bir şekilde kullanan doğrulanmamış bir kullanıcı haline gelirsiniz.

  • Yazılım güncellemelerini alamazsınız

WordPress temalarının ve eklentilerinin aktif geliştiricileri, sitenizin performansını ve çalışmasını iyileştiren güncellenmiş sürümleri düzenli olarak yayınlar. Her sürümde çeşitli geliştirmeler gelir: hata düzeltmeleri, düzeltmeler, güvenlik yamaları ve yeni özellikler. Ancak, WordPress sitenize nulled – korsan ( Lisanssız ) bir tema veya eklenti yüklediğinizde, lisanslı premium kullanıcılara sunulan bu son derece önemli hizmetten yararlanamazsınız.

Sonuç olarak, güncelliğini yitirmiş eklentileri olan, doğrulanmamış bir kullanıcı olarak, web siteniz her an bozulacak olan, kötü amaçlı yazılımlar içeren ve güvensiz bir web sitesine dönüşecektir.

İkincisi, WordPress kendi çekirdek platformunun güncellenmiş sürümlerini yayınlamaktadır. En iyi performans için, daima WordPress’in en son sürümlerini çalıştırmalısınız. Benzer şekilde önemli olan, kullandığınız eklentilerin, temaların ve uzantıların da en son sürümle uyumlu olmasını sağlamaktır.

Yalnızca WordPress çekirdeğinizi güncellerseniz ancak null sürümlerini kullanmaya devam ederseniz, eklentileriniz ve temalarınız güncelliğini yitirmiş ve WordPress çekirdeğiyle uyumsuz hale gelir. Sonuç olarak, web siteniz yavaşlar, performansı düşer ve allah göstermesin down olur ( Kapanır ) .

Örneğin, bir e-ticaret siteniz var, WordPress WooCommerce  mağazanızın güncel kalmasını sağlamak, müşteri ve ziyaretçilerinizin özel bilgilerini ve güvenliklerini sağlamak zorundasınız. WordPress’i korumak, eklentileriniz ve temalarınız güncellendiğinde sitenizin daha hızlı yüklenmesini, hatalardan arınmış ve güvenli olmasını sağlar.

  • Yeni özelliklere erişim yok

Otomatik güncellemelere dahil edilmediğinizde, geliştiriciden tüm yeni özelliklere ve işlevlere erişemezsiniz. Yeni özellikler web sitenize daha fazla işlevsellik ekleyebilir, performansınızı artırabilir ve size daha fazla trafik ve satış getirebilir.

  • Sitenizi güvensiz ve savunmasız hale gelir

Bir web sitesini veya işletmeyi başlattığımızda, ilk kaygımızın doğru olması, ziyaretçilerin kolayca gezinebilmeleri ve sitede zaman geçirecek kadar cazip olmalarıdır. Peki, müşterileriniz / ziyaretçileriniz sitenize sorunsuz bir şekilde göz atamazsa ne olur? Ya web siteniz çökerse? Ve kullanıcı sürekli olarak, siteyi kullanmasını engelleyen can sıkıcı pop-up’lar ile bombardımana tutulursa ne olur?

Bu neden oluyor? Nulled yazılımlar genellikle, web sitenizin düzgün çalışmasını etkileyen kötü niyetli kodlar ve bunlara enjekte edilen komut dosyaları ile birlikte gelir. Bu zararlı kodların ve betiklerin, aynı zamanda, teknik bilgisi olmayan bir kişi için yakalanması, tespit edilmesi ve çözülmesi çok zor olan gizemli ve gizemli yollarla dosyalara yayıldığı da bilinmektedir. Bir uzman bile, virüslü dosyaları temizlemek ve bu tehlikeli saldırıları düzeltmek için çok fazla zaman harcayacaktır.

Korsan eklentileri ve temaları kullanarak sitenizi korsanların ve kötü amaçlı yazılımların saldırılarına karşı savunmasız hale getirirsiniz. Yeni sürümlerin güncellemelerini almadığınız için, korsan eklenti / tema  işlevini yitirmeye mahkumdur.

  • Destek hizmeti yok!

Premium eklentiler genellikle ortalama kullanıcı için yapılandırılması zor olabilecek birçok özellik ve ayar ile gelir. Birçok pro eklentisi için, dokümantasyon ve öğreticiler yalnızca lisanslı kullanıcılar için kullanılabilir.

Geliştirici şirketi tarafından özel müşteri temsilcilerinden 7/24 ücretsiz destek, geçerli lisanslı kullanıcılara açıktır. Ücretsiz sürüm kullanıcıları, e-posta yoluyla bir miktar destek almaya hak kazanmış olsa da, nulled eklentisi kullanıcıları eklentinin sahipliğini kanıtlayan geçerli bir lisansa sahip olmadıkları için hiçbir şekilde destek alamazlar. Yani, null sürümleri kullanıyorsanız, kendi başınıza kalırsınız. Yardıma ihtiyacınız olduğunda geliştiricileri aramaya uygun olmayacaksınız.

Bundan daha kötü ne olabilir? Ve eğer başka bir yerden yardım aramayı düşünüyorsanız, zamana, enerjiye mal olabilir ve parayı da unutmayalım. Aramak istediğiniz yabancı kişi WordPress temaları ve eklentileriyle deneyimlenmemişse, sitenizin yanlış düzeltmelerle kırılmasına ve daha iyi olan şeylerin sizin için daha kötü olmasına neden olabilir.

Bu uzmanlar dokümantasyon, öğreticiler, videolar, bloglar, resimler, cevaplar, istekler ve kullanıcı taleplerini onurlandırıyor. Bu yüzden, yazılımı kullanmak için yasal süreçten geçmeyi bıraktığınızda, destek gibi bu ek ve ücretsiz hizmetleri almanızı da engelleyebilirsiniz.

  • Kötü amaçlı yazılımlardan, casus yazılımlardan ve bilgisayar korsanlarından gelen saldırılara karşı duyarlı

Güncelleme, yeni özellikler, koruma veya geliştiriciden destek almadığınız için, WordPress siteniz bu noktada virüslere, kötü amaçlı yazılımlara ve en kötü durum senaryosuna, bilgisayar korsanlarına karşı saldırılara karşı son derece savunmasız hale gelir. Nulled eklentileri ve temaları genellikle, bilgiyi çalan ve onları bilgisayar korsanlarına hazır hale getiren kötü amaçlı kodlara sahiptir.

Online bir pazar veya üyelik sitesi sahibiyseniz, bu ölümcül olabilir. Bu zararlı kodlar ve komut dosyaları sitenizden gizli bilgilerin çalınmasına neden olabilir. Kullanıcı adları, şifreler, e-posta adresleri, kredi kartı numaraları ve ödeme verileri gibi.

  • Kişisel verilerin ve bilgilerin kaybı

Müşteri verilerinizin kaybolması, olabilecek en kötü şeylerden biridir. Web sitenizin bütünlüğünü tehlikeye atar ve kredibilitesini kaybetmek için işletmenize maliyet verir.

Müşteri güveni, iş dünyasında belirleyici bir faktördür ve bu güveni kaybetmek, bir markanın güç ve yetkinlikten muzdarip olmasını gerektirir. Kişisel bilgilerin çalınması kötü bir şöhret getirir ve hatta yeni ziyaretçi trafiğini ve satışları önleyebilir. WordPress sitenizde nulled eklentileri ve temaları çalıştırmanın olumsuz etkileri, mevcut müşterilerinizin tükenmesine bile neden olabilir.

  • Ceza gerektiren suç

Eğer, nulled premium WordPress eklentileri ve temalarını etik dışı olarak kullanıyorsanız, bu bir suçtur. Bu özellikle, geliştiricinin ürün kodlarına telif hakkı vermiş olması durumundan ötürüdür.

Korsanlık ve telif hakkı ihlali ile suçlananlara karşı ciddi cezalar uygular ki bu da sivil veya cezai davalara yol açabilir.

  • Geliştirici para kazanamaz / mevcut parasını kaybeder

Eklentiler, temalar, uzantılar ve daha fazlası, geliştiricinin beceri, yetenek, sıkı çalışma ve eğitiminin bir sonucudur. Telif hakkı alınmış çalışmasını etik dışı olarak kullandığınızda, parasınız çalmış olursunuz.

Geliştiriciler, kullanıcıların yararına bu çözümleri oluşturmak için çok fazla zaman ve para harcarlar. Web siteleri oluştururlar, destek uzmanları işe alırlar, şirketi çalıştırmak için kira öderler, sosyal medya yayınlarını, reklamları yayınlarlar ve ürünlerini pazarlamak için çok daha fazlasını yaparlar.

Nulled yazılımı kullanmak canlarını acıtıyor ve telif hakkıyla korunan çalışmalarını ücretsiz olarak dağıtan kişilerden para kaybediyorlar.

Özetlersek,

Nulled temalar ve eklentiler, hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için felakettir. Nulled ücretsiz premium WordPress eklentileri ve temalar sitenizi kırıyor, virüsler getiriyor, kötü niyetli kodlar ve betikler ekliyor, siteyi yavaşlatıyor, korsanlara ve kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasız kalıyor ve veri kaybetmenize neden oluyor. Geliştiriciler bile yenilikçi ürünler yaratmaya devam etmek için iş, para ve coşku kaybediyor.

Lisansız bir kullanıcı olarak, destek ve güncellenmiş sürümler elde edemezsiniz. Böylece, müşterilerinizin gözünde güvenilirliğinizi kaybedersiniz. İşinize / size duyulan güvenin kaybı, bazen telafisi mümkün olmayan uzun süreli olumsuz etkilere sebep olur.

Pin It on Pinterest

Share This