Yeni Başlayanlar İçin Twitter Rehberi

tarafından | Kas 10, 2017 | Sosyal Medya | 0 yorum

Twitter,dünya çapında en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Aylık 317 milyon aktif kullanıcı ve günde 500 milyondan fazla Tweet gönderiliyor.

 

Twitter kendi diliyle tamamen yeni bir dünya gibi görünebilir. Peki nereden başlamalıyım? Bu rehberde, başlamak ve en iyi uygulamayı anlamanıza yardımcı olmak için Twitter temelleri hakkında konuşacağız:

 • Twitter’da kimi takip etmeli ve beni nasıl takip ettirebilirim?
 • Nasıl tweet atayım?
 • Hashtag nedir?
 • Hangi araçları kullanabilirim?

Twitter’da kimi takip etmeli ve kendimi nasıl takip ettirebilirim?

 

Doğru insanları takip edin

Kullanıcı perspektifinden Twitter, alabileceğiniz sonsuz bir bilgi akışıdır. Amaç, Feed’inizin ilgi alanınızdaki kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle sürekli güncellenmesidir, bu nedenle ilk adım ilginizi çeken diğer kullanıcıları takip etmektir.

Kişisel kullanıcılar için bu ünlüler, arkadaşlarınız, ilginizi çeken şarkılar vb. Olabilir. Bu, daha çok haber alma aracıdır. Ancak işletmeler için bu, Twitter’ı bir pazarlama aracı olarak kullanmak istediğiniz için, sektöre ya da haber kanallarına benzer diğer organizasyonlar olabilir. Unutmayın, bu kuruluşları izledikten sonra, yalnızca kendi tweet’lerini tekrar etmenin yanı sıra onları kendi tweet’lerinde de etiketleme fırsatı bulamazsın, böylece ilişkiler kurmanın harika bir yoludur. Doğru insanları izleyerek, umarım, tweet’lerinizi tekrar twitterlamaya ve içeriğinizi takipçilerine paylaşmaya teşvik edilecek ve bu sayede erişiminiz daha da artıracaktır.

Bu erken aşamada, hedef kitleniz ve sizin tweet’lerinizi kimin görmek istediğini düşünmeye de değer. Bu akran, yeni müşteriler, umut mudur? Bu, daha sonra yayınladığınız içeriğin türünü belirlemenize yardımcı olur, bu nedenle bu içeriği mümkün olan en kısa sürede ayarlamanız iyi olur.

Kitlenizi oluşturun

Takip etmek istediklerinizi izlediklerinde sizi takip edebilirler, ancak Twitter ile daha çok takipçilerinizi kazanmanız gerekecektir. Bu, takip etmekten çok takipçileriniz olduğundan dolayı başlamak anlamına gelir, ancak faaliyette sürekli bir artış ile bunun değişmesi mümkündür.

Takipçiler kazanmanın en iyi yolu, bir web siteniz veya diğer sosyal medya profilleriniz varsa etkin, ilgi çekici ve ilgili içerik yayınlamaktır. Zaten bazıları içerik oluşturan zor işlerin bir bölümünü yaptınız, böylece insanların hakkında bilgi vermesinin anahtarı olmaktadır senin profil. Bu olabilir:

 • Bülten – Hesabınızla bağlantılı kısa bir duyuru hikayesi ve altbilginizdeki bir Twitter simgesi
 • E-posta imzalama kapalı – profilinize bir metin bağlantısı veya simgesinden bir bağlantı
 • Web sitesi – bu kısa duyuru hikayesini tekrar kullanın ve Twitter’ı site altbilgisine ekleyin. Bir adım daha ileri gidip, alakalıysa, web sitenize bir yayın ekleyebilirsiniz.
 • Hızlı bir e-posta – Kişilerinize bildirmek için etrafında birkaç hızlı e-posta bırakın.
 • Diğer sosyal medya profilleri – diğer sosyal medya platformlarındaki heyecan maceralarınızı yayınlayın ve insanları katılmaya davet edin.

Ne Tweet atacağım?

 

Temel kitlenizi belirlediğinizde bir numaralı soru ‘ben ne tweet atacağım?’ Ve cevabınız … alakalı ve ilgi çekici bir içeriktir. Ama bu da ne ?!

Hatırlamanız gereken ilk şey, takipçileriniz için tweet atacaksınız, kendiniz için değil. İlginç bulacakları bir şey olmalı, özellikle de mesajı yorumda bulunup paylaşmalarını istiyoruz. Bu yüzden bir iş için yeni bir ürün lansmanı, bir etkinlik yaklaşıyor, sektördeki bir haber, yeni ekip üyeleri; hepsi kurmak istediğiniz takipçinin türüne bağlıdır.

 

 • Karakter Uzunluğu

Twitter, 140 karakterlik kısa bir karakter uzunluğuna sahiptir, bu nedenle her karakter önemlidir! Resimlerin ve bağlantıların bu karakterleri kullanacağını unutmayın, dolayısıyla neyi basitçe söylemek istediğinizi söyleyin.

 • Resim vs metin

Resimlerle yapılan tweetler 18% daha fazla tıklama, 89% daha fazla beğenme ve 150% daha fazla retweet alıyor. Bu nedenle, tweet yaparken bunu düşünmeyi unutmayın.

 • Bağlantılar

Paylaşım bağlantıları yer kaplayabilirse de, Twitter otomatik olarak kısaltacaktır. Bağlantınız hashtag’ın yanında olacak şekilde tweet’inizi yapılandırmamaya çalışın. Twitter otomatik olarak bağlantıyı açar ve kullanıcıya tıkladıklarını göstermek için farklı bir renkte hashtag verir, dolayısıyla birbirlerine yanaşmaları bu etkiyi azaltabilir.

 • ReTweet

Diğer Twitter kullanıcılarını içeriğinizi retweet’le izlemek, yalnızca kendi marka bilinirliği için değil, aynı zamanda web sitenize yeni trafik çekmek için de kullanılabilir. Diğer Twitter kullanıcılarıyla ilişkiler kurmanın iyi bir yolu olduğu için, başkalarının tweet’lerini tekrar tweetlemek ve içeriğini kullanıcılarınızla paylaşmak da harika bir fikirdir.

 • Doğrudan Mesajlar

Doğrudan mesajlaşma Twitter’da da mevcuttur, böylece bunu kişiler olarak iletişime geçmek için bir araç olarak kullanabilirsiniz, ancak bunu spam yaparak can sıkıcı görünebileceğinden çok fazla yapmanız tavsiye edilmez. Bu sizinle ilgili organizasyonlarla iletişim kurmak ve konuşmayı e-postaya, telefona vs. taşımadan önce başlatmak için iyi bir kanal olabilir.

Hashtag nedir?

 

Eşitleme etiketleri, tweet’inizi bir konuyla ilişkilendirmek için kullanabileceğiniz bir araçtır ve daha sonra bir kullanıcı, bu konularla ilgili tweet’leri aramak için kullanabilirsiniz. Örneğin, bir kullanıcı iklim değişikliği ile ilgiliyse, görünen tüm alakalı tweetleri görmek için #iklimdeğişimi veya # sürdürülebilirenerji araması yapabilirler.

İçerik açısından bakıldığında, bunlar cümlenizin bir parçası olarak tweet’inize yazılır, bu nedenle yalnızca başında veya sonunda hissetmemelisiniz. Ayrıca gereksiz yere kullanmak istemediğiniz için, en fazla yaklaşık 3 tweet önermek istiyoruz. Bu ancak daha fazla ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, o zaman bu bir sorun değildir.

Hashtagları olan şey çok geniş olmak değil, aynı zamanda çok spesifik olmamaktır. Çok genişse görünürlük için yarışma şansın yok; Örneğin geniş bir başlık #web olacaktır. Halbuki çok spesifik iseniz, kimsenin o konuyu aramayacağı neredeyse gereksiz olabilir. #webtasarimizmir.

Kullandığınız hashtag’ların yanı sıra, hashtag’ları aramak, o günde Twitter’da en popüler olanı gösterecek ve sizi yeni bir kitleyle tweet edebilecek harika bir fırsat sunacaktır. Örneğin, Pazartesi günü bir trend uydurma işareti genellikle insanların motive edici tırnak işaretleri, görüntüler, hikayeler vb. Paylaştıkları #pazartesisendromu, böylece onunla alakalı olabilirsiniz.

Bunların haber akışının sol tarafında görüneceği ve gün içinde güncellenecekleri için Twitter’da oturum açarak bunların ne olduğunu anlayabilirsiniz. Belki de koşu dolu bir etkinlikte size özgü kendi eğilim çizelgesini başlatmayı da hedefleyebilirsiniz. Burada, hashtagınızla biten tweet’lerinizi de sağlayabilir ve katılımcılardan bunu kullanmasını ve tweet yaparken sizi etiketlemelerini de isteyebilirsiniz.

Hangi araçları kullanabilirim?

 

Sosyal medya içeriği yalnızca mesai saatleriniz değil, günün her saati tüketilir ve gün boyunca sizinle tweet’inizi zamanlamanıza yardımcı olan birkaç araç bulunmaktadır. İşletmeler için bu, her gün veya her hafta kısa bir süre ayırmayı ve otomatik olarak gönderilen tweet’lere güvenmeyi mümkün kıldığı için son derece yararlı olabilir.

Bazıları özel olarak Twitter’a ithaf edilmiştir ancak bazı platformlar bunun dışına çıkıyor ve birçok platformda farklı içerik planlamanıza izin veriyor.

Size uygun olanı göz önünde bulundurarak, göz önüne almanız gereken birkaç uygulama var:

 

Şimdi hemen oturum açın, profilinizde aktif hale gelin ve topluluğunuzu oluşturmaya başlayın!

Pin It on Pinterest

Share This